Táplálkozás

Ez áll a gyomorégés hátterében

 

A túlzott gyomorsav termelődés következményei

A túlzott savtermelődés komoly következményekkel járhat, ha nem figyelsz oda, és nem kezeled időben. A fokozott savtermelés károsítja a nyálkahártyát, ezért az felmaródhat, ami által fekélyek alakulhatnak ki a gyomorban. A túlzott gyomorsav termelődés komoly veszélyt jelenthet a nyombélnek és a gyomornak, mivel a sav által át is fúródhatnak. Emellett fennállhat a veszélye annak, hogy a nagy mennyiségű sav visszakerül a nyelőcsőbe (ez az úgynevezett reflux).

 

Van megoldás a problémára

Nem is sejted, hogy mennyi minden állhat a táplálkozási szokásaink mögött(!). Sokan nem tudják, hogy milyen következményekkel járhat a helytelen étkezés és csak akkor kezdenek el foglalkozni vele, mikor valami probléma lép fel szervezetünkben. A gyomorégés is egy jel, hogy valamit nem jól csinálsz.
Érdemes ismerni az egyéb savcsökkentő praktikákat is, például az emésztést segítő, savsemlegesítő, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényeket: az angelikát, a kamillát, bojtorjángyökeret, a pitypanggyökeret, a cikóriát, az ezerjófüvet, a fekete ürömöt, a kakukkfüvet és az ibolyalevelet. 

 

Ha Te is gyakran vagy csak ritkán tapasztalod, esetleg megelőznéd a kialakulását, fontos, hogy tudd, a szervezeted számára mi a legideálisabb táplálkozás. ITT találsz néhány információt arról, hogy hogyan tedd meg az első lépéseket az egészséges, kiegyensúlyozott élet felé.

 

 

Ez is érdekelhet: