Táplálkozás

Miért olyan fontos a fehérjebevitel?

 

Lassú, gyors vagy közepesen gyors felszívódású fehérje a jobb?

1. Lassú felszívódású fehérjék

Az aminosavak felszabadulása mérsékeltebb, viszont hosszú időn át tart, így a vérben állandó koncentrációt eredményez. Ilyen fehérje a kazein, valamint a valódi fehérje ételek, mint a húsok, halak stb.
Az ételek emészthetőségét befolyásolja annak zsír-, keményítő, ill. rosttartalma, valamint a savasság mértéke is. Ez azt jelenti, hogy minél magasabb egy adott étel zsír-, keményítő- és rosttartalma, annál lassabb lesz az emésztési folyamat. Az emésztés sebessége pedig befolyásolja az aminosavak véráramba történő bejutásának időzítését.

Lassú felszívódású fehérjéket érdemes inkább este, vacsira, vacsi után/helyett, edzés után, lefekvés előtt fogyasztani, mivel kellően hosszú ideig képesek ellátni a szervezetünket aminosavakkal.

2. Gyors felszívódású fehérjék

Rövidebb idő alatt több aminosav szabadul fel a vérben, azaz már akár fogyasztás utáni 30perccel el is kezd felszívódni. Ilyen fehérjék a tejsavó fehérjék, ill. magas fehérjetartalmú élelmiszerek közül az alacsonyabb szénhidrát-, rost-, és zsírtartalmú ételek, mint pl. a tej, joghurt stb.

Gyors felszívódású fehérjéket leginkább edzés után, reggel vagy napközben célszerű fogyasztani, ugyanis gyors hatásuk miatt rövid időn belül megkezdik az edzés alatt kiürült aminosav-raktárak feltöltését, valamint a regenerációt.

3. Közepesen gyors felszívódású fehérjék

Agyors felszívódásúakhoz képest picivel magasabb a szénhidrát és a rosttartalmuk, ami nem sokkal, de mégis lassítja a felszívódást. Vegyesen tartalmaz tejsavót, kazeint, tejfehérjét, tojásfehérjét. Ilyenek pl. a szója izolátum vagy a tej protein izolátum.

b) Fehérjeszeletek:
Bár magas fehérjetartalommal rendelkeznek, nem árt tudni, hogy emellett magas szénhidrát (cukor) tartalommal is bővölködnek, ezért célszerű inkább edzés előtti energiaforrásként bevetni őket, vagy jó alternatíva lehet még tízóraira is. Viszont a délutáni, esti órákban már kerülendők!

Összegzésként

Mindenféle állásfoglalás nélkül – annyi elmondható, hogy első sorban a legjobb, ha természetes úton, élelmiszerekkel visszük be a szükséges fehérjemennyiséget. Azonban ez edzés mellett, a szükséglet növekedésével sokszor már nem kivitelezhető. Erre az esetre jöhet egy kis kiegészítő fehérjeital. Nagy általánosságban az a nézet uralkodik, hogy az állati eredetű fehérjeforrások és fehérjeporok felszívódása eredményesebb.

 

Szerző:

Nagy-Kumich Nikolett
Fit életmód blogger, hobbi-szakács, hobbi-crossfittes

Ez is érdekelhet: