Táplálkozás

Milyen olajjal/zsírral süssünk-főzzünk?

 

Hasznosak vagy sem az állati eredetű zsírok?

Az állati eredetű zsírok a telített zsírok csoportjába tartoznak (+ növényi zsírok közül a kókuszzsír és a pálmazsír), amelyek élettani hatása nem mondható olyannyira kedvezőnek, mint a növényi, azaz telítetlen zsíroknak. Az állati eredetű zsírok alapjában véve nem okoznának problémát, ha kizárólagos használatukat a növényi eredetű zsírok beiktatásával csökkentenénk. A telített és telítetlen zsírok használatának kedvező aránya 1:3 lenne, azonban kutatások kimutatták, hogy 20:1 arányban magasan több telített, azaz állati zsírt használunk. Mégis, akik koleszterin problémákkal küzdenek, azoknak megfontolandó az állati zsírok csökkentése!

 

Milyen állati eredetű zsírokat használjunk?

Egyértelműen a halolaj az egyik legjobb választás. Hatékonyságát sportolók is bizonyították, hiszen a tapasztalatok szerint izomláz, izom és ízületi fájdalmak, valamint húzódások enyhítésére kiválóan alkalmas.

A libazsír és a kacsazsír az egyik legmegfelelőbb választás, ugyanis ezekben kevesebb arányban fordulnak elő a telített zsírsavak.

A sertészsír tekintetében már nehezebb állást foglalni, ugyanis sok függ az állat fajtájától és attól is, hogy milyen takarmánnyal etették. A mangalica zsírt valamivel egészségesebbnek tartják, de megfelelő mennyiségben bármely disznózsír beilleszthető az étrendbe.

Vaj és vajkészítmények jöhetnek még szóba sütés, főzés tekintetében. Mindenképp érdemes a zsírtartalomra figyelni és a magasabb zsírtartalmú (70%) teavajat keresni.

 

Miért kerülendő a margarin és a napraforgó olaj?

Sajnos a margarin nem más, mint „olajhulladékból” előállított vegyi anyag, amelyet hidrogéneznek, telenyomják vegyi ízesítőkkel és színezékkel, szóval szinte már-már a műanyaghoz hasonló természetellenes, fogyasztásra alkalmatlan, szervezetre káros “élelmiszer”(?)!

A napraforgó olaj gyakori használata azért nem ajánlott, mert magas omega 6 zsírsav tartalma miatt gyulladást okozhat a szervezetben, valamint szintén vegyi anyagokkal finomítják. Ha konyhánkban mégis gyakori használatnak örvend, akkor válaszuk a hidegen sajtolt változatot.

Szerző:

Nagy-Kumich Nikolett / Fit életmód blogger, hobbi-szakács, hobbi-crossfittes

 

 

Ez is érdekelhet: