Edzés

Sport és táplálkozás – Melyik “fontosabb”?

A person running outdoors on a sunny day. Only the feet are visible. The person is wearing black running shoes.

 

Mit sportoljak kezdőként?

Ha elsősorban a súlyvesztés a cél, akkor mindenképpen valamilyen kardió mozgás ajánlott, mivel felgyorsítják az anyagcserét, segítve ezzel a fogyást, valamint növelik az állóképességet, edzik a szívet és a tüdőt. Ilyen edzéstípusok pl. a futás, úszás, biciklizés, ugrálókötelezés, lépcsőzés, elliptikus tréner, TRX.

Fontos, hogy ha az elején is, mikor csak kis távot és kevés időt is tudunk pl.futni, az ne csak egy egyszerű kényelmes lötyögés legyen! Hiszen ha nincs erőfeszítés, nem lesz eredmény sem! Ki kell lépni a komfort-zónából, mert ha csak a lelkiismeretünk megnyugtatására tesszük, akkor változást nem igazán fogunk észlelni.

Ezért kezdőként a leghasznosabb módja az edzésnek, ha az intervallumos megoldást választjuk. Ez azt jelenti, hogy a végrehajtás és a pihenőidő váltogatják egymást, tehát nem egy folyamatos, monoton mozgásról van szó, hanem kis pihenőidőkkel szabdalt edzésformáról. Például: 1perc futás-2perc pihi váltogatják egymást 5-10percen keresztül, vagy akár körökben is mérheted a pályán: fél kör futás – fél/1kör pihi. Ez természetesen alkalmazható a többi kardió edzés során is!

Ha már kellően bírjuk a terhelést, ki lehet egészíteni a kardió edzéseket pl. egy kis erősítő tornával, súlyzós edzéssel. Természetesen, aki jobb formában van, az nyugodtan kezdjen neki az elejétől a tornának, ami az erősítő tulajdonsága mellett (főleg ha kézi- és lábsúlyokat is használunk) kardió jelleggel is rendelkezik.

Interneten bőven találhatunk otthon végezhető 20-30-40-60perces edzéseket. Jobb, ha felkészülsz rá, hogy nem lesz egyszerű! Mert ugye minden kezdet nehéz, de tényleg! Én azt gondoltam magamról egy 20 perces edzésnek nekilátva, hogy kemény vagyok, menni fog ez nekem, aztán az első kb.5percben már szakadt rólam a víz, 10percnél meghaltam ( hozzáteszem tényleg teljesen kezdő voltam!)

Szóval ezzel csak azt akarom hangsúlyozni, hogy nem baj, ha nem megy!!! Majd fog menni! Idővel! Viszont azt sem ajánlatos csinálnod, hogy beletörődsz és megállsz, holott nem hoztad ki magadból a maxot! Tessék küzdeni! Nem vagy gyenge! Nem mindegy, hogy nem tudsz, vagy nem akarsz valamit megcsinálni! Tényleg csak akkor add fel, amikor már kifulladtál! Tudod, ha nincs küzdés, nincs eredmény sem! 😉

 

Szerző:

Nagy-Kumich Nikolett
Fit életmód blogger, hobbi-szakács, hobbi-crossfittes

Ez is érdekelhet: