Wellness

8 téli mítosz, amiknek ne dőlj be

 

 

„A tüsszögés a nátha első jele.”

Bár sokan úgy gondolják, hogy tüsszögni csak a náthás emberek szoktak, ez teljesen igaz. Kétségtelen, sok esetben a tüsszentés annak a jele, hogy a szervezet megfertőződött egy vírussal, de gyakran egyéb ok, például allergia okozza ezt a kellemetlen tünetet. Nem könnyű megkülönböztetni az egyes allergiás megbetegedéseket az egyszerű megfázástól, ezért ha a tünetek 3-5 napnál tovább fennállnak, érdemes felkeresni a háziorvost.
Én például a mentoltól és a portól szoktam tüsszögni.

 

„Gyengeség, fáradtság jelzi, hogy náthás leszel.”

A legtöbb esetben a náthás és influenzás beteg levertségről, fáradtságról panaszkodik, mielőtt még a többi tünet jelentkezne. De előfordulhat, hogy bár úgy érezzük, teljesen lerobbantunk, mégsem leszünk valóban betegek. Hogy elkerüld ezt a „teljesen kivagyok”-érzést, fogyassz minél több immunerősítő élelmiszert, legyél a szabadban legalább fél órát minden nap és aludjunk 6-8 órát éjszaka. Ha ezekre még jobban odafigyelsz a hideg évszakokban, kisebb valószínűséggel leszel beteg.

 

„Az orrváladék színe árulkodó.”

A napi természetes váladékképződésen túl megjelenő áttetsző, vízszerű orrváladék általában a felső légúti megbetegedések kezdeti stádiumában jelentkezik. Ilyenkor megfigyelhető már rossz közérzet, torokfájás és hőemelkedés is. Ebben a szakaszban a fertőzés még vírusos eredetű, nincs szükség antibiotikumos kezelésre. Ha a váladék sárgás, zöldes színűvé válik, akkor a folyamat már előrehaladott és arra utal, hogy a ki nem pihent megfázás, influenza szövődményeként bakteriális felülfertőzés történt. Ilyenkor mindenképpen konzultálj háziorvosoddal.

 

„A stressz nem betegít meg.”

A stressz hatására termelődő stresszhormonok (például a kortizol) csökkentik az immunrendszer hatékonyságát, így a szervezet kevésbé lesz ellenálló a megfázást és az influenzát okozó vírusokkal szemben. A stressz tehát igenis megbetegít, sőt!

A tartós stressz tünetei, velejárói:

Állandó tépelődés és aggodalom minden elvégzendő feladat miatt
Döntéshozatali nehézségek
Agresszivitás
Depresszió
Irracionális félelem
Szenvedélybetegségekre való fokozott hajlam (alkohol, drogok)

A stressz negatív következményei:

A szervezetünk jeleket küld, ha túl sokat követelünk magunktól.
Fáradtság
Szórakozottság és feledékenység
Fokozott vagy csökkent étvágy
A libidó csökkenése
Betegségek vagy más diffúz testi panaszok
Alvászavarok

Betegségek, amelyek kialakulásában a stressznek is szerepe van

Ha nem hallgatunk testünk figyelmezető jeleire, nem pihenünk és nem nyugszunk meg, a krónikus stressz egy egész sor betegség kialakulásához vezethet:

Fejfájás
Fülzúgás
Szív- és érrendszeri megbetegedések
Hasmenés, székrekedés
Allergia, bőrkiütések
Hányinger
Gyomorégés
Gyomorfájás
Gyakori puffadás
Gyakori vizelési inger
Hát- és ízületi fájdalom
Ajakherpesz
Depresszió stb.

Ez is érdekelhet: