Edzés

Az örök dilemma: Izomláznál pihenjünk vagy eddzünk tovább??

Így csillapíthatod a fájdalmat

A jegelés, a melegítés, az óvatos nyújtás, a masszázs és a gyulladáscsökkentőt tartalmazó fájdalomcsillapító mind hasznos lehet ilyenkor. Ezek közül a nyújtás szerepét becsülik alá a legtöbben, pedig ezzel akár meg is lehetne előzni az izomlázat. Épp olyan fontos a nyújtás MINDEN edzés végén, mint a bemelegítés, MINDEN edzés elején!

Tapasztalni fogod, hogy a könnyed mozgás még akkor is jót tesz, ha elsőre úgy tűnik, hogy az ágyból sem bírsz felkelni. A séta vagy az óvatos úszás tökéletes ilyenkor. Mindenképpen legyél magadhoz kíméletes: valószínűleg nem akkor fogsz személyes csúcsot dönteni, amikor fáj valamid. És semmiképpen se haragudj ezért a testedre, hiszen nem győzzük hangsúlyozni, hogy ez egy természetes folyamat része!

Az izomláz nem annak a jele, hogy gyenge vagy – hanem azt bizonyítja, hogy tettél valamit a fejlődésedért.

A leggyakoribb hiba izomláznál

A legnagyobb baki, amit ilyenkor elkövethetsz, hogy leállsz az edzéssel vagy teljesen elkerülöd azokat a gyakorlatokat, amik kiváltották azt. Természetesen nem kell mazochistának lenned, hiszen a sport célja nem az, hogy fájjon neked! De miután a panaszok enyhülnek, érdemes újra és újra végigcsinálnod azokat a gyakorlatokat, amik az elején kiváltották az izomlázat. Azt fogod tapasztalni, hogy minden alkalommal könnyebben mennek, és utána nem járnak akkora izomlázzal.

A tévhiteket eloszlató egymondatos válasz tehát úgy hangzik, hogy az érintett izmok rövid pihentetése után igenis folytasd az edzést!

Egy újabb hiba izomláz esetén:

Könnyű beleesni abba a hibába, hogy mindig ugyanúgy edzel, mert akkor nem lesz izomlázad. Ezzel a stratégiával valóban elkerülheted a fájdalmat – hacsak nem lesz belőle túlerőltetés miatti sérülés, amiért folyton ismétlődik ugyanaz a terhelés –, ám ezzel együtt a fejlődésed is leáll. Ha valóban változni akarsz, formálódni, erősödni, akkor bizony különféle gyakorlatokkal kell sokkolnod a tested, hogy fejlődésre ösztönözd.

Nem véletlen, hogy a profi sportolók is váltogatják a mozgásformákat, cserélgetik a gyakorlatokat és változtatják az ismétlésszámokat. A futók nem mindig csak futnak és az úszók sem mindig csak úsznak – tehát nem csupán azt csinálják, amiben bajnokok.

Állítsd magad kihívások elé, feszegesd a határaidat és meglátod, hogy a fejlődés sem marad el!

Gyakori tévhit az izomlázzal kapcsolatban

Szintén az izomlázzal kapcsolatos tévhit, hogy ha nincs, akkor fejlődés sincs. Az tested szerencsére okosabb ennél, tehát nem csak akkor erősödsz, ha éppen brutális izomlázzal küszködsz. Messze nem kell minden edzés után jelentkeznie és akár egészen enyhe is lehet. A hatékonyság és a fájdalom között tehát semmiféle összefüggés nincsen!

Ez is érdekelhet: