Táplálkozás

Szódabikarbóna gyomorbajra – Nagyszüleink esküdtek rá, de ma már tudjuk, hogy veszélyes?!

Woman lying on sofa looking sick in the living room; Shutterstock ID 119446654; PO: today.com

Mit tegyünk a túlzott gyomorsav esetén?

Amennyiben tehát problémáinkat a túl sok gyomorsav okozza, a savlekötő készítmények fognak segíteni rajtunk. Többféle hatóanyagú, hatóidejű és hatású készítmény áll rendelkezésünkre, kérjük bátran a gyógyszerész véleményét, hogy a mi problémánkra melyik lehet a megfelelő orvosság. Vény nélkül kaphatók a famotidin és pantoprazol hatóanyagú készítmények. A famotidint tartalmazó, gyorsan ható szerek két órán belül kifejtik jótékony hatásukat, míg a pantoprazol alapú készítmények hatásához 3-5 nap szükséges.

Ha nem szeretünk gyógyszerhez nyúlni, akkor élhetünk a megelőzés lehetőségével is. A legbölcsebb az lenne, hogy nem pakoljuk tele a gyomrunkat, ha viszont ez időnként mégis megtörténik, segítségünkre lehetnek a gyógynövények. A zsíros ételek fogyasztásánál, de akár már az étel készítése során is felhasználható, emésztést segítő fűszernövény a kömény, a majoránna, a levendula, és a borsmenta. Ezeken kívül emésztéskönnyítő hatású az ánizs, a fahéj, és a narancs héja is.

Amire fontos figyelni, az a panaszaink gyakorisága. Ha alkalmanként, egy-egy jól sikerült családi, ünnepi étkezést követően jelentkeznek a problémáink, a fent említett patikaszerek, gyógy- és fűszernövények megoldást jelenthetnek számunkra. Amennyiben azonban azt tapasztaljuk, hogy a gyomortáji panaszaink rendszeressé válnak, ne halogassunk, forduljunk
mielőbb orvoshoz!

Ez is érdekelhet: