Edzés

Tanulj meg helyesen guggolni!

A VÉGREHAJTÁS GYORSASÁGA

Általában a mozgás sebességének lassúnak kell lennie, különösen, amikor valaki tanulja a guggolást. Az izomfejlődésnek és a biztonságnak a kulcsa az, hogy a kivitelezés megfelelő módjára összpontosítsunk.

A kulcstényezők közé tartoznak a következők: a hát egyenesen tartásának megőrzése kis természetes ívvel az ágyéki területen és a lapockák között; a “leülés”, miközben a két combot és a hátat feszesen tartjuk (nem inog, nem dől be!), sohase rugózz vissza alsó helyzetben, hanem koncentrálj a test helyzetére; ha használsz plusz súlyt akkor a rúd/súlyzó ellenőrzésére, valamint a maximális izom-hatásfokra, közvetlenül lefelé gyakorolt nyomással, hogy a csípőt előredőlésre kényszerítsük, amint felfelé emelkedünk.

Hogy mindezt tökéletesen elsajátítsuk, lassan kell mozognunk. Amint jobban megismerjük és kényelmesebbé tesszük a gyakorlatot, a mozgás gyorsaságát növelni lehet. Valamennyi veszély – mellyel a guggolás fenyegeti a térdet – (magának a gyakorlatnak tulajdonított összes sérülés közül a legnagyobb) kétségtelenül figyelmetlenségből keletkezik, a lentről felfelé történő irányváltás során, vagyis a visszarugózásból és a térd kötőszövetének túlzott igénybevételéből. 

 

MEGFELELŐ LÉGZÉS

A légzésnek a következő módon kell történnie: lélegezzünk be (kb. a maximum 75%-áig) és a leereszkedés során lélegzetünket tartsuk vissza egészen addig, amíg át nem jutottunk a felemelkedési szakasz legnehezebb részén, majd lélegezzünk ki. A lélegzet visszatartása nagyon fontos, mivel ez a hason és mellkason belül nagyobb nyomást hoz létre, amely segít rögzíteni a gerincoszlopot és a test felső részét, ami viszont a nagyobb erő biztonságosabb kifejtését és ezáltal nagyobb és erősebb izmok kifejlesztését teszi lehetővé. Az ismétlések között ne vonakodjunk úgy lélegezni, ahogy a szükség kívánja.

A cikk a következő oldalon folytatódik:

Ez is érdekelhet: