Táplálkozás

Mielőtt pálmazsírt vennél, ezt olvasd el mindenképpen!

 

Környezeti katasztrófa – A pálmaolaj termesztése extrém környezetkárosítással zajlik

A termesztés első lépésében az esőerdő egy területén a fákat levágják, majd az aljnövényzetet felégetik. Ez önmagában káros, mivel hatalmas mennyiségű széndioxidot juttat a levegőbe. A termesztés során a növényvédő szerek a vízkészletben okoznak károkat. Azonban a beültetett területet csupán pár évig tudják használni, ezután a termesztőnek új, még szabad területet kell keresniük.

Az elhasznált terület évtizedekig képtelen más növények számára táptalajként működni, mivel az olajpálma gyökere olyan hosszútávon is fennmaradó gátlóanyagot termel, mely kiöli a legtöbb növényt. A pálmazsír termelésének következtében a WWF felmérései szerint percenként hat focipálya területű esőerdő tűnik el. Ezek az esőerdők szolgáltatják földünk oxigéntermelésének jelentős részét. Több állatfaj kipusztulását köszönhetjük ennek, és úgy néz ki, hogy a legnagyobb főemlősök is veszélyben vannak. A gorillák ugyanis a pálmaolaj termelése miatt életterük 90 %-át veszítették el csupán az elmúlt 20 esztendőben és várhatóan a 10 éven belül a faj teljesen kipusztul. A gorillák mellett vészesen pusztul az elefántok, a tigrisek, az orrszarvúak állománya is. Végtelenül szomorú tény és elképesztő, hogy ez az anyag mai napig nem csak a köztudottan egészségtelen élelmiszer, de rengeteg egészségesnek hitt reform/bio, sőt vegán készítmény alapanyaga. Szerencsére, ha csekély is, de van remény. Természetvédelmi világszervezetek nyomására ma már számos egyre több gyártó szakít az itt leírt módszerekkel és áll át a fenntartható olajpálma-termesztésre. Azt, hogy egy termékben ilyen minősítésű zsiradékból készült Te is könnyedén ellenőrizheted, ha a csomagoláson megtalálod az RSPO védjegyet, mely a fenntartható módon termesztett organikus pálmazsír tanúsítványa (Igaz az RSPO-val szemben az aktivisták számos kritikát hoztak fel, mert szerintük a termesztők túl könnyen kaphatják meg a minősítést.)

Hogyan kerüld ki a pálmazsírt?

Mivel meglepően sok élelmiszerben jelen van csak úgy tudod kiszúrni, ha a címkéket ellenőrződ. Itt azonban szintén tudatosságra lesz szükséged, hiszen a pálmazsírt számos különböző elnevezéssel tüntethetik fel a címkén. Ha az alábbi összetevőket találod egy készítményben jobb ha nem veszed meg: Palm Kernel, Palm Oil Kernel, Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palmityl Alchohol, Palmolein, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (Palmitinsav), Palm Stearine, Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitil-palmitát), Octyl Palmitate (oktil-palmitát). Ha pedig kedvenc gyártód egészségesnek mondott termékben találod nyugodtan jelezd a vevőszolgálaton aggályaid, tudatos vásárlói hozzáállás nélkül ugyanis hiába remélünk változást.

 

 

Forrás: CleanEating

 

 

Ez is érdekelhet: