Táplálkozás

Miért olyan fontos a fehérjebevitel?

Húsok, tejtermékek fehérje tartalma 100 grammra számítva:

Marha

21g

Csirke

21g

Hal

18-20g

Kacsa, liba, pulyka

18-20g

Borjú

19g

Bárány

17g

Tojás (tyúk)

13g

Tehéntúró

16g

Tehéntej

3g

Joghurt (natúr)

3g

2. Növényi eredetű fehérjék:
• búzafehérje (glutén)
• szójafehérje
• borsófehérje

Megtalálhatóak gabonafélékben, diófélékben, magvakban, hüvelyesekben. Az alábbiakban nézzünk meg ezek közül néhányat! (100grammra számítva)

Zabpehely

15g

Búzacsíra

25g

Mogyoró

23g

Mandula

21g

Pisztácia

20g

Tökmag

29g

Napraforgó

19g

Szezámmag

17g

Lenmag

18g

Mák

20g

Dió

15g

Bab (főtt)

9g

Lencse (főtt)

9g

Zöldborsó(főtt)

6g

 

3. Fehérjeporok, fehérjeszeletek:
a) Fehérjeporok:
Általánosságban az étrend-kiegészítőkről nagyon eltérő vélekedések fogalmazódnak meg. Én sem kívánok állást foglalni, csupán némi tájékoztatást adni róluk.

Alapvetően a fehérjeporok között is megkülönböztetünk állati, növényi eredetűeket és kevert fehérjéket is, valamint ezeken belül vannak gyors és lassú felszívódásúak sőt, már a laktóz- és gluténérzékenyek is találhatnak maguknak kedvező fajtát.

Mindenki eldöntheti magában, hogy állati vagy növényi eredetű fehérjét szeretne inkább használni. Természetesen azt tudni kell, hogy aki érzékeny a tejre vagy a laktózra, vagy egyszerűen az állati eredetű tejsavó fehérje, marhahús fehérje puffadást okoz a szervezetében, annak mindenképp a növényi eredetűt érdemes választani, mint pl. szójafehérje, rizsfehérje, kender- és borsófehérje.

Manapság felröppentek már olyan kimutatások, amelyek kezdik megdönteni azon elképzelést, miszerint az állati eredetű fehérjék fehérjetartalma magasabb lenne a növényi fajtáknál, de ezek nem bizonyított tények.

Ha sikerült eldöntenünk, hogy melyik típust szeretnénk használni, akkor igen fontos azt is figyelembe vennünk, hogy milyen céllal szeretnénk használni. Itt lép életbe a felszívódási idő fontossága is.

A cikk a következő oldalon folytatódik:

Ez is érdekelhet: