Táplálkozás

Tévhitek és tények a fehérjéről, amiket Neked is tudnod kell!

Mennyi fehérjét érdemes fogyasztanod, ha fogyni szeretnél, mennyit, ha izmot akarsz építeni. Egyáltalán számít ez annyit, hogy egy külön cikkben beszéljünk róla? A válasz: IGEN! Sok tévhit él a köztudatban a fehérjefogyasztással kapcsolatban, most azonban tisztázzuk ezeket.

“Nem kell fehérje, ha nem sportolsz.”

Tévhit. Noha passzív életmód esetén tényleg kevesebb proteint igényel a szervezeted, az egyensúly fenntartásához így is szükséged van belőle valamennyire. A fehérjék jelentik ugyanis a sejtjeid legfontosabb alkotórészeit. Nélkülözhetetlenek például az izmok, az ínak, a csontok, a kötőszövetek, a bőr és a haj épségéhez. Fehérjehiány esetén sajnos legyengül az immunrendszer és felborulhat a sav-bázis egyensúly is. A proteint tartalmazó táplálékokkal viheted be azokat a létfontosságú aminosavakat is, amiket nem tud előállítani a tested.

 

“A bevitt tápanyagok harmada jó, ha fehérjéből származik.”

Tény, hiszen a nemzetközi táplálkozástudományi irányelvek szerint a napi kalóriabevitel 10-35%-ának kell proteinből származnia. Ha sokat mozogsz, vagy már eleve jelentősebb az izomtömeged (vagy éppen növelni szeretnéd), akkor nyilván a felső értékhez közelítesz.
Mivel azonban a túl kevés és a túl sok fehérje is problémát okozhat a szervezetedben, bizonytalanság esetén érdemes felkeresned egy dietetikust, illetve elmenned egy pontos testösszetétel-mérésre.

 

“A férfiaknak több fehérjére van szükségük.”

Tény. A proteinszükséglet nemtől, kortól, testsúlytól, fizikai aktivitástól és még más tényezőktől is függ. De általánosságban kijelenthetjük, hogy a férfiaknak több kell belőle.
Az említett okból nehéz tehát irányszámot mondani – az viszont biztos, hogy 85 gramm csirkemell, két nagy tojás vagy két evőkanál mogyoróvaj nagyjából 50 gramm fehérjét tartalmaz, ami átlagos magasság, súly és ülőmunka mellett akár fedezheti is egy nő számára az ajánlott minimum bevitelt.

A cikk a következő oldalon folytatódik:

Ez is érdekelhet: