Egészséges reggelik

Szénhidrátmentes csábítás reggelire

 

KÓKUSZRESZELÉK

A kókuszdió nagyon tápláló és gazdag vitaminokban (C, E, B1, B3, B5 és B6), rost- és ásványi anyagokban (vas, szelén, nátrium, kalcium, magnézium és foszfor). A kókuszdió jelentős mennyiségű zsírt tartalmaz, de ellentétben más diófélékkel, ezek a zsírok leginkább közepes láncú telített zsírsavak formájában jelennek meg, ilyen például a laurinsav, amely egy nagyon hasznos vegyületté alakul át a szervezetben. A monolaurin antibakteriális hatású és megakadályozza a vírusok és fertőzések elterjedését a szervezetben. Hozzájárul a szívbetegségek megelőzéséhez.

 

CHIAMAG

A benne található rostok segítenek a cukorbetegség elleni küzdelemben, mert kiegyensúlyozottabbá teszik az emésztést és megelőzik a vércukorszint hirtelen megugrását. Az omega-3 zsírsavak sok szempontból nélkülözhetetlenek, hozzájárulnak például az idegrendszer megfelelő működéséhez. Egy kutatás szerint a kardiovaszkuláris rendszerre egyéb módokon is hatással van a chiamag: csökkenti a vérnyomást és kiegyensúlyozottabbá teszi a koleszterinszintet (vagyis csökkenti a “rossz”, növeli a “jó” koleszterin szintjét).

 

MANDULATEJ

A mandulatej (adalékanyagok nélkül) nem tartalmaz sok szénhidrátot, ami azt jelenti, hogy nem fogja jelentősen növelni a vércukorszintedet, így csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Alacsony glikémiás indexe miatt a tested a benne található szénhidrátokat energiaként fogja felhasználni, így a cukor nem zsírként fog raktározódni.

KONJAK LISZT

A Konjac lisztben található glükomannánt nem hidrolizálják az emésztőenzimek és az emésztőszervek, ezért nem tudnak kalóriát előállítani belőle, de képes elnyelni/megkötni a koleszterint és az epesavat. Ugyanakkor a növényi rostok serkentő hatással vannak az emésztésre és a bélmozgásra, felgyorsítják, kitisztítják és megkönnyítik az emésztést/ürítést. Diétás rostoknak pótolhatatlan élettani hatása van az emberi szervezetre, számos betegség kialakulását gátolják meg.

Kiválóan alkalmas a fogyni vágyók étrendjébe, ugyanis rendkívül alacsony a kalória tartalma és csaknem szénhidrát és zsírmentes. Glikémiás indexe nagyon alacsony, ezért nem befolyásolja a vércukor szintet. (www.szenhidratmentesteszta.hu)

DIÁKCSEMEGE, olajos magvak

A benne található magvak energiát biztosítanak, ráadásul zsír- és fehérjetartalmuknak köszönhetően még kifejezett vércukorszint ingadozást sem idéznek elő. Az olajos magvakat rendszeresen, azaz legalább hetente ötször egy marékkal fogyasztó nők körében 20%-kal kevesebb eséllyel alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség, mint a magvakat rendszertelenül és ritkábban fogyasztók között.

 

Szerző:
Sebeők Sarolta
Életmód- és táplálkozási tanácsadó
www.mozduljanyu.hu

Ez is érdekelhet: