Táplálkozás

Hogyan állítsd össze a saját étrended II. rész

 

“Mennyi szénhidrátot vigyek be?”

Teljesen mindegy, hogy 100 kiló vagy sem, sportol vagy sem, ülőmunkát végez vagy sem, kemény fizikai munkát végez vagy sem…. akkor is napi 60-80g szénhidrátot vigyen be!… Mi van?!? Erre nagyon mérges tudok lenni, de komolyan! Nagyon sok kezdő életmódváltó megfogadja ezt a tanácsot, és tényleg napi 60-80g szénhidrátot visz be. Az elején fejfájás, ingerlékenység, fáradtság és társai jelentkezhet. “Nem baj, csináld tovább, majd elmúlik…” Az elején fogyást tapasztal az illető, mert 1. kevesebbet eszik, mint korábban 2. vizet ad le a szervezet 3. izomból megy a fogyás.
Ha valakinek az a célja, hogy teljesen tönkre vágja az anyagcseréjét, kizsigerelje a szervezetét, megnyúljon a bőre, izmot veszítsen, állandóan rosszul legyen, jojózzon, falási rohamokkal szenvedjen… vigyen be ennyi szénhidrátot, de! én nagyon nem tanácsolom. Ne akarjon senki se így fogyni. A szervezet nagyon okos és higgyétek el, mindent visszaad.

Ha valakinek hosszútávú céljai vannak és egy szép, formás testre vágyik, akkor nem kezdi az életmódváltást napi 60-80g szénhidráttal, csak azért, hogy gyorsabban menjen a fogyás!

Heti 0,5-1 kiló, havi 5 kiló fogyás egészséges. Heti 0,5 kiló fogyással tud lépést tartani a bőr. Nagyon sok olyan életmódváltót ismerek, akik ezzel a módszerrel kezdtek neki a fogyásnak, fogytak is, de teljesen tönkre mentek, megnyúlt a bőrük, ami miatt nincs önbizalmuk, utálnak tükörbe nézni és azt kívánják ‘inkább maradtam volna kövér’. A megnyúlt bőr függ genetikától is, ez igaz, de nagyon sok múlik a fogyás ütemétől is. Ne akarjatok gyorsan megszabadulni a feleslegtől, mert nem 2 nap alatt jött fel és nem 2 nap alatt fog lemenni. 20 kiló 20 hét, ha valaki heti 1 kilót tud fogyni. Én anno fél év alatt adtam le -23 kilót, éhezés, koplalás, szenvedés, megnyúlt bőr és társai nélkül. Én minden kezdő életmódváltónak azt szoktam tanácsolni, hogy magasabb értékről induljanak, ami azt jelenti, hogy 2,5-3g/tskg. Utána, ahogy csökken a testsúly, úgy a napi szükséglet is. Ilyenkor is sokan sokkot kapnak, de ki lehet próbálni, hogy mi történik akkor, ha mindent megadunk a szervezetnek. Szerintem a koplalást már nagyon sokan kipróbálták, eredménytelenül.
Azt megjegyezném, hogy nem vagyunk egyformák és, ha valaki pl. cukorbeteg, akkor annak egyértelműen nem lehet 2,5-3g/tskg-kénti ch bevitelről indulnia, hanem be kell tartania a napi 160-180g ch-t. (általában ennyit írnak elő)

Azt is tudom, hogy nagyon sokan félnek a szénhidrátoktól, mert “a szénhidrátok hizlalnak…” a rendszertelen, össze-vissza, mértéktelen evés jobban hizlal. Nincs jó és rossz étel, csak helytelen táplálkozás. Természetesen a jó szénhidrátokból sem lehet akármennyit enni, de szükségük van rájuk, a belső szerveknek pl. az agyunknak…. Ha valaki pl. súlyzós edzést végez, ahhoz bizony energia kell és napi 60-80g ch bevitel mellett nem nagyon van energia. Higgyétek el, tudom milyen, mert a versenyfelkészülésben volt 0-50-100g ch-s napom is, heteken keresztül, mert ott más a cél, de nem egészséges, ezért sem versenyzem tovább. Mit tapasztaltam? Erről már írtam, itt elolvashatod!

Aki nem készül versenyre, annak nem kell 100g-ot vagy kevesebb szénhidrátot bevinnie. Adjatok meg mindent a szervezetnek, amire szüksége van, ne éhezzetek/koplaljatok, mert hosszútávon nem működik, egészségtelen.

 

Szerző:
Földi Tímea
Wellness-fitness-életmód tanácsadó, aerobik és piloxing oktató

Ez is érdekelhet: